ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

26 stycznia 2021 r.

Laureaci Paszportów Polityki

Tygodnik „Polityka” po raz 28. przyznał nagrody kulturalne. Wśród wyróżnionych artystów znaleźli się: duet Siksa, Ania Karpowicz oraz Bożena i Lech Janerkowie. Przyznano także po raz pierwszy nagrodę specjalną „Kultura zdalna”, przewidzianą dla inicjatyw, które: szczególnie skutecznie zbliżyły twórców i ich publiczność, w błyskawicznej reakcji przenosząc działania do sfery wirtualnej.

Wyjątkowy, pandemiczny rok 2020, który odcisnął piętno na całym świecie kulturalnym, nie pozostał bez wpływu także na nagrody kulturalne. – Najdziwniejsza edycja w historii – tak organizatorzy określili tegoroczną, 28. edycję Paszportów Polityki. Dramatyczne położenie sektora kulturalnego podkreślał także szef działu kulturalnego „Polityki” Bartek Chaciński. – Ucierpieli wszyscy zatrudnieni w tej branży ludzie. Najbardziej – ci najmniej widoczni. (…) Z wydarzeń, które w styczniowym podsumowaniu – jak co roku – typowaliśmy na najważniejsze w kulturze, większość odwołano, przesunięto, a w najlepszym razie przeniesiono do sieci.

Próbując odpowiedzieć na obecną sytuację, organizatorzy zwiększyli pulę nagród finansowych – otrzymali je nie tylko laureaci (po 25 tys. zł), ale też wszyscy nominowani (po 15 tys. zł). Powołana został także nowa kategoria: „Kultura zdalna”, przewidziana dla inicjatyw, które: szczególnie skutecznie zbliżyły twórców i ich publiczność, w błyskawicznej reakcji przenosząc działania do sfery wirtualnej. Nagroda ta trafiła do Artura Liebharta, dyrektora Millennium Docs Against Gravity, za sukces, który dla pozostałych twórców kultury jest źródłem inspiracji, a czasem zwykłej otuchy.


Muzyczne Paszporty Polityki trafiły:

• w kategorii muzyki poważnej do Ani Karpowicz – flecistki, aktywistki, organizatorki festiwali, założycielki kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble, promotorki sztuki kobiet; – Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny;

• w kategorii muzyki popularnej do grupy Siksa – punkowego feministycznego duetu, tworzonego przez Alex Freiheit i Piotra Buratyńskiego, który w tym roku wydał trzecią płytę, pt. Zemsta na wroga; – Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.


W kategorii muzyki poważnej nominowani zostali również reżyser operowy Krystian Lada i skrzypaczka barokowa Martyna Pastuszka; w muzyce popularnej: Przemysław Jankowiak (znany jako 1988) oraz Marek Pędziwiatr.

Nagroda specjalna dla „Kreatorów kultury” trafiła do Bożeny i Lecha Janerków.Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem – uzasadnili organizatorzy nagród.


Gala Paszportów Polityki 2020 odbyła się 26 stycznia 2021 r. bez udziału publiczności. Galę otworzył i zamknął występ Króla, nagrodzonego w zeszłym roku Paszportem w kategorii muzyki popularnej. Uroczystość była transmitowana na antenie TVN; live z uroczystości był dostępny także na player.pl oraz na profilu facebookowym „Polityki”.

Paszporty Polityki to jedna z najważniejszych i najdłużej przyznawanych nagród kulturalnych w Polsce – ich pierwsza edycja odbyła się w 1993 r. Przyznawane są w kategoriach: filmu, teatru, literatury, muzyki popularnej, muzyki klasycznej, sztuk wizualnych i kultury cyfrowej; od 2002 r. Paszporty obejmują także nagrodę specjalną – „Kreator kultury” – za specjalne osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Kandydatów do nagrody wskazują recenzenci i dziennikarze z polskich mediów, a laureata spośród trojga finalistów wskazuje zespół „Polityki”.



Źródło: wybrocza.pl, polityka.pl

Designed by